Co o treningu EMS mówią badania naukowe ?

Naukowcy z Katedry i Zakłady Fizjologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu również postawili sobie takie pytania i postanowili to zbadać. Badania odbyły się w 2015 roku. Pod lupę wzięto 30 osób w wieku od 25 do 50 roku życia. Podzielono ich na 3 grupy: Grupa I–10 pacjentów obu płci z otyłością (BMI 30,0 kg/m2) poddanych 4-tygodniowemu treningowi EMS …

View Post

Naukowcy z Katedry i Zakłady Fizjologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu również postawili sobie takie pytania i postanowili to zbadać. Badania odbyły się w 2015 roku. Pod lupę wzięto 30 osób w wieku od 25 do 50 roku życia. Podzielono ich na 3 grupy:

Grupa I–10 pacjentów obu płci z otyłością (BMI 30,0 kg/m2) poddanych 4-tygodniowemu treningowi EMS (30 minut, 3 razy w tygodniu);

Grupa II –10 pacjentów obu płci z otyłością (BMI 30,0 kg/m2) poddanych 4-tygodniowemu treningowi EMS (30 minut, 3 razy w tygodniu) i restrykcjom kalorycznym (kontrolowana dieta ubogo energetyczna);

Grupa III –10 pacjentów obu płci z otyłością (BMI 30,0 kg/m2) stosujących 30-minutowy umiarkowany wysiłek fizyczny (3 razy w tygodniu) i poddanych restrykcjom kalorycznym (kontrolowana dieta ubogo energetyczna).

WYNIKI

Okazuje się, że trening z elektrostymulacją mięśni jest skuteczną formą treningową jeśli chodzi o redukcję tkanki tłuszczowej! Mogę tak napisać już w pierwszym zdaniu podsumowania.
Najlepsze efekty osiągnęła grupa II (trening EMS plus zbilansowana dieta) – średni spadek masy ciała to 4,2 kg. Ponadto zaobserwowano spadek tkanki tłuszczowej o 2% (z 37,6% do 35,5%), przy czym poziom masy mięśniowej utrzymał się na poziomie wyjściowym.

Najgorsze wyniki uzyskała grupa III (umiarkowany 30 minutowy trening i zbilansowana niskokaloryczna dieta). Mimo iż zostały zastosowane dwa środki wspomagające utratę wagi średni spadek utrzymał się na poziomie 3,1kg.

PODSUMOWANIE
“Czy ta forma treningowa rzeczywiście jest dobrym rozwiązaniem, aby zbudować zgrabną sylwetkę?”
TAK.
Elektrostymulacja potęguje efekty treningowe, a co za tym idzie, skraca czas do uzyskania silnej i zgrabnej sylwetki. W jednej sesji treningowej pracujemy nad wzmocnieniem mięśni całego ciała, a efektem ubocznym jest utrata masy ciała, ujędrnienie skóry, redukcja cellulitu i poprawienie ogólnej wydolności organizmu.

“W jakim celu podłączać się pod prąd i katować kolejnymi ćwiczeniami?”

W zależności od tego jaki mamy cel w treningu. Stymulacja poszczególnych partii mięśniowych oraz rodzaj wykonywanych ćwiczeń dopasowany jest do wcześniej postawionego celu.

Jak pokazują badania trening EMS całego ciała pozwala na szybsze i skuteczniejsze spalanie tkanki tłuszczowej.
Podczas jednej sesji treningowej (w zależności od intensywności) spalane jest od 500 do 1200 kcal. I to w 20-30minut!